Gündemdeki projeler

Zekat - Sadaka

Zekat - Sadaka

Neden Zekat, Sadaka Projesi?

İslam’ın beş temel esasından birisi olan zekat, toplum yararına yapılan ve Allah’ın belirli kimselere farz kıldığı bir ibadettir. Kelime anlamı ile "artma", "temizlik", "çoğalma" ve "bereket" anlamlarına gelen zekat, malın belirli bir kısmının Allah rızası için dinen zekat verilebilecek durumdaki kişilere verilmesidir.

Zekât, Kuran-ı Kerim’de Tevbe suresinin 60. ayetinde 8 sınıf kimselere verilmesinden bahsetmektedir: “Sadakalar (zekâtlar) Allah’tan bir farz olarak ancak, yoksullara, düşkünlere, (zekât toplayan) memurlara, gönülleri (İslam’a) ısındırılacak olanlara, (hürriyetlerini satın almaya çalışan) kölelere, borçlulara, Allah yolunda olana, yolda kalanlara mahsustur. Allah pek iyi bilendir, hikmet sahibidir.”

İslam, paylaşmanın övüldüğü,komşuyu, akrabayı, yardıma muhtaçları ve yetimi gözetmeyi önceleyen, böylelikle  başkasının acısına şifa olma, derdini kolaylaştırma ve yükünü hafifletme fırsatı veren bir dindir. Bu yardımlaşma biçimlerinin dinimizdeki kurumsal karşılığı ise zekat, fitre ve sadakadır.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Yedi Başak, inanç ve değerlerimizin ihtiyaç sahibinin kimliğini, dinini, mezhebini ve ırkını sorgulamaksızın yardım etmekle bizi yükümlü kıldığı bilinciyle hareket ediyoruz. Bu nedenle hangi coğrafyadan, hangi milletten ve hangi dinden olduğuna bakılmaksızın sizlerden gelen sadaka yardımı, fitre ve zekat yardımını ulaşabildiğimiz mağdur ve muhtaç insanlara ulaştırıyoruz. Derneğimize bağışlayacağınız zekat, fitre ve sadakalar Türkiye’de daha fazla çocuğun kışın üşümemesi, Yemen’de daha fazla insana uzanan şefkat eli, Etnik temizlikten dolayı  Bangladeş’e  göç eden açlıkla boğuşan Arıkanlı bir ailenin akşam yemeği, Suriyeli bebekler içinse daha çok mama demek. Yedi Başak’a, yapacağınız zekat, fitre ve sadaka bağışları aynı zamanda ihtiyaç sahibi ailelerin barınma, giyim, gıda ihtiyaçlarında, çocukların eğitimlerini sürdürmelerinde, muhacir kardeşlerimize ev sahipliğinde, acil ve gerekli durumlarda yemek, çadır, temiz su dağıtımında kullanılacak, mağdur kardeşlerimiz için bir umut olacaktır.

Yedi Başak’a, bağışlayacağınız zekat, fitre ve sadakalar emanet olarak kabul edilir ve en doğru yere ulaştırılması amaçlanır.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin?

Zekat-Sadaka Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir ihtiyacı olan insanların yaşam umutlarının yeşermesine vesile olabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla Zekat-Sadaka bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Özel Bağış Adı (SADAKA,FİTRE,ZEKAT   Vs.)”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Dilerseniz yardım çalışmalarımıza katılarak ya da bize ulaşarak yardımlarınızın hangi yardım çalışmalarında kullanıldığını öğrenebilir, böylelikle gönül rahatlığı ile bağışlarınızı yapabilirsiniz.

Aşağıda belirlenen Zekat ,Fitre hakkındaki bu soru ve cevaplar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan dokümanlardan alınmıştır.

 

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.