Dönemsel Projeler

Ramazan

Ramazan

Neden Ramazan Yardım Projesi?

Ramazan ayı, üç aylar olarak kabul edilen ve İslam dinine göre mübarek sayılan ayların sonuncusudur. Ramazan, insanların ibadetlerini daha yoğun olarak yerine getirdikleri,  yoksulların halini daha iyi anlayarak daha çok yardım eli uzattıkları, paylaşma ve dayanışma ayıdır. Faziletlerle dolu bu ay sayısız güzellikleri barındıran müstesna bir zaman dilimidir. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm bu ayda yeryüzüne inmiş olup İslam’ın beş temelinden biri olan oruç ibadetinin bu ayda yerine getirilmesi emredilmiştir.

Manevi duyguların zirveye ulaştığı rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan ayında kalpler yumuşar, gönüller genişler ve cömertlik hisleri canlanır. Bu açıdan Ramazan; mazlum, mağdur ve fakirin gözetildiği, yoksulların yardımına koşulduğu, yetim, ihtiyaç sahibi ve kimsesiz insanların elinden tutulduğu bir mevsimdir. Mü’minler bu ayda yardım etme, infakta bulunma, hayır hasenat yapma, insanlar neye ihtiyaç duyuyorlarsa o konuda destekte bulunmada birbirleri ile yarışırlar.

İyilik ve güzellik ayı Ramazan’da,maddi durumu iyi olan Müslümanlar  Fitre, zekât ve infaklarıyla, fakir ve ihtiyaç sahibi kardeşlerine yardımda bulunarak, mü’minlerin  dayanışması ile sıkıntılarını gidermeyi amaçlarlar.Ramazan ayı, paylaşmanın, yardımlaşmanın ve fakiri gözetmenin vaktidir.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Yedi Başak,  Ramazan ayında “İyilik ve Paylaşmak” temasıyla çalışmalarını sürdürüyor.  Dünyada kuraklık, savaşlar, doğal afetler ve ekonomik krizlere bağlı olarak ortaya çıkan açlık, küresel ölçekte insan yaşamını tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya genelinde 815 milyon kişi açlıkla mücadele ediyor. Onlarca ülkede açlığın ‘endişe verici’ ve ‘ciddi’ bir seviyede olduğu uyarısı yapılıyor. Kuraklık ve açlığa bağlı sebeplerden dolayı insanlar hayatını yitiriyor.

Bu kapsamda derneğimiz cömertliği ve ikramı öğreten Ramazan ayını da fırsat bilip, Ramazan iftar yardımı, yetim ve muhtaç aileler için ramazan gıda yardımı, yetim çocuklara bayramlık kıyafet hediye edilmesi ile birlikte ihtiyaç sahiplerine nakdi ve çeşitli ayni yardımları da Ramazan ayı boyunca yetim ve muhtaç ailelere ulaştırmaktadır.

Yedi Başak, Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında gerçekleştireceği yardımlar için zekat, sadaka ve fitrelerinize talip oluyor. Sosyal ve hayır organizasyonları kapsamında faaliyette bulunduğu bölgelerde ,derneğimize başvuru yapıp sosyal incelemesi tamamlanıp, tesbiti yapılan  fakir ve yardıma muhtaç ailelerin yanı sıra, Afrika ve Asya’da yardımlarını sürdürmek için derneğimize bağışlayacağınız fitre, zekat ve sadaka yardımlarınız büyük önem taşıyor.

Ramazanda iftar yardımı, Ramazan erzak yardımı ve giyecek yardımı ile onlarca ülkede on binlerce ihtiyaç sahibine gerek ramazan ayı öncesi gerekse yılın diğer aylarında da emanetlerinizi ulaştırıyoruz.

Sen Nasıl Ramazan Bağışı Yapabilirsin?

Ramazan Yardım Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir Ramazan ayı boyunca yoksul evlerin sofralarına bağışlarınızla misafir olabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla kurban bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Özel Bağış Adı (Gıda, İftar, Bayramlık Vs.)”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Yedi Başak Ramazan Faaliyetleri

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Ramazan Ayında İhtiyaç Sahipleri İçin Hangi Yardımları Yapabilirim ?
Fitremi Veya Fıtır Sadakamı Bağışlayabilir miyim ?
Yurtiçi ve Yurtdışı Gıda Kolisi Bedeli Ne Kadardır ?
Fitre Ne Zaman Verilir ?
Fitre Kimlere Verilir , Kimlere Verilemez ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.