Projelerimiz

Sağlık

Sağlık

Sağlık Projesi

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlık durumunun olmayışı değil kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  sağlığı, "sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunma değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali" olarak açıklar. Temel sağlık hizmetlerine ulaşabilmek en temel haklardan biri olmasına rağmen günümüzde milyonlarca insan temel sağlık hizmetlerinden mahrum bir şekilde yaşamaktadır. Sağlık hizmetlerinden en az faydalanan bölgelerin başında Afrika Kıtası gelmektedir. Az gelişmiş ülkelerde yaşanan sağlık sorunları ekonomik olarak iyi durumda olmayan insanları daha da mağdur duruma düşürüyor. Günümüzde savaş ve kriz bölgeleri haline gelen Yemen, Suriye ve Arakan’da sağlık, temel ihtiyaç olarak yerini korumaktadır.

Sağlık Projeleri başlığı altında; katarakt ameliyatları, Sünnet ameliyatları ve Yetim ailelere psikososyal destek projeleri gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Savaş bölgelerine ilaç ve tıbbi malzeme yardımında  bulunmak büyük önem arz etmektedir.

Neden Katarakt Projesi?

Görmek, insana bahşedilen en büyük nimetlerden biridir. Çoğumuz bu duyuya doğuştan sahip, daha azımız ise doğuştan bu yetiden yoksun büyüyor. Ancak dünyada doğuştan olmayan sebeplerle görme problemi olanların büyük çoğunluğu, tedavi imkanı bulamadığı ve yetersiz beslendiği için gözlerini karanlığa açmak zorunda kalıyor.

“Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 100 milyonu Önlenebilir göz hastalığı bulunan  katarakt hastası olmak üzere 285 milyonu aşkın görme bozukluğu çeken insan bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğu Afrika’da yaşıyor.

Bir milyarın üzerinde  nüfusu olan Afrika’nın %1,2’si görme yetisini kaybetmiş durumda.  Afrika’da katarakt hastası olanlar arasında tedavi olabilenlerin oranı ise milyonda yalnızca 500 kişi. Özellikle “sahra kuşağı” üzerinde yer alan ülkelerde 40 bin insana ortalama bir doktor düşüyor. Esasen kısa süren ve yüksek bir maliyet gerektirmeyen, tedavi edilebilen katarakt hastalığının nedenleri arasında yetersiz beslenme, iklim şartları, temiz su yetersizliği, hijyen yetersizliği ve aşırı ışığa maruz kalma yer alıyor. Tedavisi yapıldığında hastalığın yok edilmesine rağmen Afrika ülkelerinde yaşanan maddi ve tıbbi teknik sıkıntılar birçok Afrikalı mağdur insanlar kör olmaya mahkum oluyor.

Neden Sünnet Projesi?

M.Ö.3000-5000 yıllara dayanan Sünnet erkeklik organının üzerindeki deri parçasının küçük operasyonla alınma işlemidir. Sünnet dini boyutunun yanı sıra sağlık açısından önemli bir yer teşkil etmektedir. Sünnet olmayan kişiler ciddi enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalabiliyor, böbreklerini kaybedebiliyorlar. Afrika’da sünnet insan yaşamında zannedildiğinden daha fazla önem arz etmektedir. Yaşları 3 ile 14 arasında değişen çocukların sünnet olması gerekiyor. Sünnet olmazlarsa hastalıkları artabilir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) Dünya Sağlık Örgütü sünnetin üzerinde ciddiyetle duruyor. Afrika’da hastalıklara karşı bir önlem olarak sünnet yapılmasını öneriyor.

Neden Psikososyal Destek?

“Psikososyal” kelime anlamıyla birbirini sürekli etkileyen psikolojik ve sosyal etkilerin hareketli ilişkisi anlamına gelirken, aile ve toplum düzeyinde ilişkilerin yeniden kurulması/geliştirilmesi, etkilenenlerin ‘normal’ yaşamlarına geri dönmesi sürecinde kendi kapasitelerini fark etmeleri ve güçlenmelerinin sağlanması bu bağlamda yetim ailelerin psikososyal destek almaları toplumsal denge açısından önemli yer tutmaktadır.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Sağlık Projeleri kapsamında,

Katarakt Projeleri

Yedi Başak, “Karanlığıma Işık Olur Musun?” sloganıyla çıktığımız Katarakt projemizde Afrika’da katarakt hastalığından muzdarip olan muhtaçların katarakt ameliyat yardımı almalarını sağlıyoruz. Tedavisi oldukça kolay olan katarakt ameliyatını, yoksulluk nedeniyle gerçekleştiremeyen, aralarında küçük çocukların da bulunduğu, binlerce muhtaç katarakt hastasının gözünü açmaya vesile olup, karanlıklarına ışık olmaya çalışıyoruz.

Sizden aldığımız iyiliklerle önlenebilir  küçük sebeplerden dolayı göremeyen insanların, sevdiklerini görmesine vesile oluyoruz.

Katarakt Ameliyatı-Afrika projesiyle mazlumlara ışık olmayı hedefliyoruz.

Sünnet Projeleri

Afrika ve Asya’da maddi imkansızlıklar sebebiyle sünnet olmayan insanlarda ciddi sağlık problemlerinin önüne geçmek ve sağlıklı sünnet organizasyonları düzenlemeyi hedeflemektedir.

Psikososyal Destek Projeleri

Kaydı oluşturulan ailelere ev ziyaretleri yapılarak ihtiyaçlarının analiz edilip, yapılan tespitler doğrultusunda Kadın Kolları birimine yönlendiriyoruz.

Yedi Başak Kadın Kolları  Psikososyal Destek Çalışmaları Kapsamında

  • Aile üyelerinin ihtiyacına yönelik terapi desteği.
  • Annelere yönelik el becerileri ve eğitim programları ile sosyal hayata uyum sağlamalarına destek.
  • Annelere yönelik sosyal ve kültürel çalışmalar kapsamında aktiviteler düzenliyoruz.
  • Anne ve çocuklarımıza değerler eğitimi desteği sunuyoruz.
  • Çocuklarımızın bilgi ve becerilerine yönelik görsel sanatlar, el becerileri, akıl ve zeka oyunları, müzik, felsefe, çevre-sağlık-hijyen ve gelişim, keşif atölyeleri ile kişisel gelişimlerine ve sosyalleşme süreçlerine katkıda bulunuyoruz.
  • Bu kapsamda yetim çocuklar ve annelerine bireysel ve grup terapi hizmeti sunuyoruz.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin?

Sağlık Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir mazlumların sağlıklı bir hayat geçirmelerine vesile olabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla sağlık bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Proje Adı (Katarakt-Sünnet-Psikososyal Destek)”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Katarakt Nedir ?
YediBaşak Bağışımla Ameliyat Olan Hastanın Bilgileri Tarafıma Ulaştırılıyor mu?
Katarakt'ın Nedenleri Nelerdir?
Katarakt Neden Afrika'da Çok Yaygın Görülüyor ?
Katarakt Sadece Yaşlılarda mı Görülür ?
Katarakt İki Gözde Birlikte mi Ortaya Çıkar ?
Katarakt'ın Tedavisi Nasıldır?
Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
Yedi Başak Katarakt Ameliyatının Maliyeti Ne Kadar ?
500 TL'nin Altında Bağış Yapabilir miyim?
Zekatımı Katarakt Ameliyatları İçin Verebilir miyim ?
Afrika'da Ve Asya'da Sünnet Organizasyonları Düzenliyor Musunuz ?
Sünnet Yaptırdığım Çocuğu Görebilecek Miyim ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.