Projelerimiz

Su Kuyusu

Su Kuyusu

Neden Su Kuyusu Projesi ?

Temel yaşam kaynağı olan su insan yaşamının her alanında önemli bir yer kaplar. Tarımın, biyolojik çeşitliliğin, doğal yaşam döngüsünün sürdürülebilmesi için su hayati önem taşır. Dünya nüfusunun gün geçtikçe artması, iklim değişiklikleri, bilinçsiz tüketim ve çevre kirliliği gibi nedenler ise insanlığın suya olan ihtiyacını gün geçtikçe arttırmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan rapora göre dünyanın yüzde 70’i suyla kaplı; ancak dünya genelinde temiz suya ulaşım ise özellikle bazı bölgelerde oldukça kısıtlı. Dünya su kaynaklarının yalnızca yüzde 1’inin içilebilir olduğu düşünüldüğünde, su kaynaklarının sınırsız olduğunu düşünmekse insanlık için büyük bir yanılgı olur. İçilebilir temiz su oranının kısıtlı olduğu bölgelerin başında Afrika ve Ortadoğu ülkeleri yer alıyor. Bununla birlikte dünyanın farklı bölgelerinde devam eden savaşlar nedeniyle de savaş bölgelerinde temiz su yokluğu hayati boyutlarda. Temiz suyun sınırlı ya da kıtlık seviyesinde olduğu bölgeler kolera, dizanteri, hepatit ve tifo gibi hastalıkların yayılması daha hızlı olmaktadır.

Dünya’da 2.1 milyar kişinin temiz sudan yoksun olduğu, 844 milyon kişinin ise temiz suya erişemediğinin belirtildiği rapora göre ise önümüzdeki birkaç on yılda bu rakamların daha da yükselmesi bekleniyor. Unicef’e göre ise su kaynaklarının hızla azalması nedeniyle 2040’a kadar dünya genelinde her 4 çocuktan birinin susuzluktan ölmekte ya da ölümcül hastalıkla karşı karşıya kalması muhtemel tehlikeler arasında.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor ?

Yedi Başak,  dünyanın bir çok bölgesinde gerçekleştirdiği insani yardım projeleri ile mazlum ve fakir insanların hayat şartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda, temel yaşam kaynaklarından temiz suya ulaşımın olmadığı ve bu nedenle hastalıkların kol gezdiği Afrika başta olmak üzere Yemen ve Bangladeş'te yaşayan insanları temiz suyla buluşturma hedefini sürdürmektedir.

Yedi Başak, suya ulaşmak için saatlerce yol kat etmek zorunda kalan ve ömrünü su yollarında tüketen yoksul kadın ve çocukların yaşadıkları beldelere su kuyusu yardımında bulunarak her yıl yüzbinlerce kişinin temiz su kaynaklarına ulaşımını sağlamaktadır.

Derneğimizin su kuyusu açma çalışmaları bölgelere ve maliyetlere göre değişen üç farklı proje ile yürütülmektedir;

Su Kuyularının Teknik Özellikleri

  • Yüzey Su Kuyuları
  • Depolu Yüzey Su Kuyuları
  • Artezyen Su Kuyuları

Yüzeysel Su Kuyuları

Temiz su kaynağı sağlamak için ortalama 15-60 metre derinliğinde, hayvanların sulanması için havuzu olan, el pompası veya bölgeye göre elektirik  ile çalışan su kuyularıdır. Su Kuyusu açma bedeli ortalama 450 -2000 Euro arasındadır.

                   Depolu Yüzeysel Su Kuyuları

Su ihtiyacı olan bölgelerde güvenli içme suyu kaynakları sağlamak için ortalama 30-65  metre derinliğinde, elektirik ve Güneş enerji sistemli ile çalışan depolu su kuyularıdır. Su Kuyusu açma bedeli ortalama 1150-5500 Euro arasındadır.

Artezyen Su Kuyuları

Temiz Su Kaynağı sağlamak için 60-150 metre derinliğinde, Güneş enerji sistemli(solaryum) , arıtmalı ,elektrikli ,depolu ve taşıyıcısı olan su kuyusu çeşitleri ile büyüklüğüne göre minimum 5500-7700 Euro arası veya daha yüksek maliyetler ile inşa edilen su kuyularıdır.

Su Kuyusu Açılan Ülkeler

Afrika Ülkeleri :  Çad, Gana, Etiyopya Nijer, Nijerya, Kamerun, Tanzanya, Senegal, Somali, Uganda ve diğer ülkeler.

Asya Ülkeleri : Bangladeş, Suriye, Yemen

Su Kuyuları Ne Kadar Süre İle Açılır?

Su Kuyuları 1 ile 3 ay arasında açılmaktadır.(Bölgenin doğal afet, çevre koşullarına göre zamanlamada değişiklik olabilir.) Özellikli su kuyularında 6 ay ile 12 ay arasında açılmaktadır.

Su Kuyusuna İstediğim İsmi Verebilir Miyim?

Bağışçılarımız açtırdıkları su kuyularının isimlerini kendileri belirleyebilir dilerlerse kendi isimlerini veya başka birinin ismini açtırdıkları su kuyusuna  verebilirler.Su Kuyusunun açılma işlemlerinin tamamlanması ile birlikte derneğimiz tarafından bağışçıya su kuyusunun  fotoğraf ve videoları  gönderilir.

Su Kuyularının Korunması ve Tamiratı

Derneğimizin bölgelerde bulunan Partner Kuruluşlarımız belirli aralıklarla açılan su kuyularını kontrol etmekte, tamirat, bakım ve onarımını gerçekleştirmektedir.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin?

Su Kuyusu Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir, ihtiyacı olan insanların yaşam umutlarının yeşermesine vesile olabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla Sukuyusu bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Özel Bağış Adı (su kuyusu havuzu, afrika sukuyusu, Bangladeş Su kuyusu Vs.)”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla bir araya gelerek su kuyusu açtırabilir ya da su kuyusu Havuzuna dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Neden Su Kuyusu Çalışmaları Yapıyorsunuz ?
Su Kuyuları Hangi Ülkelerde Açılıyor ?
Özellikli Su Kuyusu Nedir ?
Ne Kadar Sürede Su Kuyusu Açılıyor ?
Kuyulardan Çıkan Suyun Temiz Olduğu Kesin mi ?
Açılan Kuyuların Denetimi ve Tamiratı Yapılıyor mu ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.