Dönemsel Projeler

Kurban

Kurban

Neden Kurban Projesi?

İslam’a göre kurban denilince kurban bayramında ibadet amacıyla kesilen hayvan (küçükbaş, büyükbaş) anlaşılır. Kurban,  fert ve toplum yararıyla açıklanabilir unsurlarla, Allah’a bağlılığı temsil eden sembolik davranışların çok defa bir arada bulunduğu bir ibadet şeklidir. Kur'an'da buyurulduğu üzere kesilen kurbanın  ne eti ne de kanı Allah’a ulaşır, yalnız niyetler Allah’a ulaşır.

Bu düşünceyle keseceğimiz kurbanın etlerini mazlum insanlara ulaştırarak yardımlaşma ve dayanışma ruhu canlı tutulur, sosyal adaletin gelişmesine katkıda bulunulur.

 

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Kurban Bayramı hayırlara ve iyiliğe vesile olmak için bizlere sunulan eşsiz bir fırsattır. Kurban ile Cenab-ı Hakk’a şükran ve minnetlerimizi sunar, bu vesileyle ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürür, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunuruz. Kurban projesi aracılığı ile de bir ibadetin ifasına aracılık etmiş oluyoruz. Derneğimiz bu düşünce ile hareket ederek siz bağışçılarımızdan kurban bağışlarını mazlum coğrafyalara ulaştırmaktadır.

Başta Yemen, Arakan, Suriye, Filistin gibi savaş bölgeleri ile Afrika ülkelerinde yeterli gıda maddesine erişimin çok kısıtlı olduğu bölgelerde en önemli faaliyetlerimizin başında Kurban eti dağıtımı gelmektedir. Yurtiçi veya yurtdışı kurban bağışı ile derneğimize vekalet vererek mazlum coğrafyalara ulaştırabilirsiniz.

Kurban bayramında kesilen vacip kurban dışında;

  • Adak Kurbanı
  • Akika Kurbanı
  • Şükür Kurbanı
  • Nafile Kurban

bağışlarınızı yoksul ve muhtaç kimselere doğru ve güvenilir şekilde ulaştırılması amaçlanır.

Kurban Organizasyonu Nasıl İşliyor?

Derneğimiz Kurban bölgelerini belirlerken savaş ve kriz bölgeleri, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü Afrika ve Asya ülkelerini öncelikli tutarak partner kuruluşlardan gelen ihtiyaç raporlarını dikkate alarak kotaları belirler.

Derneğimize vekalet verdiğiniz kurban bağışları, özel belirtmeler dışında yapılacak ülke ve bölgelerin ihtiyaçlarına göre dağıtılır. Yedi Başak tarafından belirlenen ekipler bölgelere giderek İslami kriterlere göre kurbanlık satın alımlarını yapar. Bağışçılardan alınan sözlü ve yazılı vekaletler doğrultusunda kurban kesimlerine yerinde şahitlik eder.

Kurban Vekaletleri Nasıl Alınıyor?

Vekalette aslolan kişinin niyet ve iradesidir. Vekâlet yoluyla kurban kestiren kişi,herhangi birine vekâlet verebileceği gibi farklı bir yerdeki kişi veya kuruma da vekâlet verebilir. Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak verilebileceği gibi telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile de verilebilir.

Bağışlarınız Yedi Başak sistem kayıtlarına girdiği anda belirttiğiniz mobil telefonunuza SMS olarak bildirilir.

Derneğimize verilen yazılı veya sözlü vekaletleriniz YEDİ BAŞAK görevlilerince bölgeye giden ekiplerimize sözlü olarak verilir.

Kurbanımın Kesildiği Bilgisini Nasıl Alıyorum?

Kurban Kesim işlemi tamamlandı bilgisi derneğimize ulaştığında bağışçılarımıza SMS ile bilgi verilir. Kesilen kurbanlar pay edilir ve paketlenerek ihtiyaç sahiplerine görevlilerimiz tarafından dağıtılır. Kesimlere şahitlik eden YEDİ BAŞAK ekiplerinin kesim esnasında aldığı videolar yurda döndüklerinde ekiplerimizce düzenlenerek dijital ortamlara yüklenen videolar bağışçılarımıza SMS olarak gönderilir.

Kurban Bayramı Dışında ADAK, AKİKA, ŞÜKÜR, NAFİLE Kurban Kesiliyor mu?

Derneğimiz; Ülkemiz ve mazlum coğrafyalara bağışladığınız adak, akika, şükür ve nafile kurbanlarınızı yılın on iki ayı,  ihtiyaç sahibi kimselere, yetim öksüzlere, yurtlarda okuyan öğrencilere ulaştırıyor. Bağışladığınız kurbanlar bölgedeki yoğunluğa göre 5-10 gün arasında kesilip kurban videoları sizlere dijital ortamlarda gönderiliyor.

Adak Kurbanı Ne Demek?

Kurban adayan kişinin kurban kesmesi vaciptir. Eğer kişi bu adağı, bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa bu şart gerçekleşince kurban kesmesi gerekir.

Akika Kurbanı Ne Demek?

Akika Kurbanı, Allah’ın bizlere en güzel hediyesi olan evlat duygusuna binaen duyduğumuz şükrün göstergesidir. Akika kurbanı çocuğun adı konduktan sonra Allah Teâlâ’ya şükür için kesilen kurbandır.

Şükür Kurbanı Ne Demek?

Herhangi bir vesileyle Allah’a şükretmek için kesilen kurbana şükür kurbanı denir. Bir kimse arzu ettiği bir amaca ulaşması veya bir nimete nail olması sebebiyle şükür kurbanı kesebilir.

Nafile Kurban Ne Demek?

Herhangi bir vesile ile Allah rızası için kesilen kurbandır. Örnek olarak kişi, bir hastalıktan kurtulmak ve şifa bulmak için kurban kestirebilir.

Kurban'ımı Nasıl Bağışlayabilirim?

Kurban Organizasyonumuz kapsamında Kurban Bağışlarınızı Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir yetim ve ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarını şenlendirebilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla kurban bağışı yapan bağışçılarımız açıklama kısmına kurban bağış çeşidini ve kesim bölgesini yazabilir.

Örn: “Hisse Sahibi: Adı Soyadı”-“Kesim Bölgesi”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Yedi Başak Kurban Faaliyetleri

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Kestiğimiz Kurbanın Foto Ve Videosunu Yollayabiliyor musunuz ?
Kurbanla Ulaşılmak İstenen Temel Hedefler Nelerdir?
İhtiyaç Sahibi İnsanlar Nasıl Belirleniyor ?
Yedi Başak Kurban Bölgelerini Tespit Ederken Nelere Dikkat Ediyor ?
Yardım Kuruluşlarına Vekâlet Verilebilir mi?
Kurban Kesimi İçin Gerekli Olan Vekâlet Konusu Nasıl Gerçekleşiyor ?
Kurban Fiyatı Ne Kadar ?
Kişi Kurbanını Dilediği Yerde Kestirebiliyor mu ?
Vekalet Veren Kişi Kurbanının Kesildiğini Nasıl Öğreniyor ?
Kurban Bağışı En Son Hangi Güne Kadar Yapılabiliyor ?
Kurban Kesimleri Kaç Gün Sürüyor ?
Bir Kurban Bedelini Tam Veremeyen Kişiler Daha Azını Verebilirler mi?
Ölmüş Kimseler İçin Kurban Kesilir mi ?
Akika, Adak Ve Şükür Kurbanları da Kurban Bayramında Kestirilebilir Mi ?
Kurban Eti Nasıl Değerlendirilmelidir ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.