Projelerimiz

Yemen

Yemen

 YEMEN'de Neler Oluyor ?

Yemen Cumhuriyeti, Asya Kıtası’nın Güneybatısındaki Arap Yarımadası'nın güneyinde yer almaktadır.  Kuzeyde Suudi Arabistan’a, güneyde Arap Denizi ve Aden Körfezine, doğuda Umman Krallığına ve batıda ise Kızıl Denize komşudur. Yemen Cumhuriyeti idari olarak, yerel yönetim sistemi altında, başkent dahil olmak üzere 21 valiliğe ayrılmıştır. 

En son BM(Birleşmiş Milletler) istatistiklerine göre, Yemen'in yaklaşık 29,3 milyonluk bir nüfusu var. 2015 yılında başlayan iç savaş  ve çatışmalar sebebiyle dünyanın en büyük  insani krizinin yaşandığı Yemen’de yaklaşık 20 milyon Yemenli, gıda güvensizliği yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), UNICEF, Dünya Gıda Programı (WFP) ve insani yardım ortakları tarafından yayınlanan rapora göre en son Entegre Gıda Güvenliği Faz Sınıflandırması (IPC) analizine göre, Yemen’de 16 milyon insan her sabah güne  aç uyanıyor.

Birleşmiş Milletler raporuna göre, Yemen'deki 22,2 milyon insanın, barınma ve her türlü insani yardıma ihtiyaç duyarken bunların 11,3 milyonu acil insani yardımlara ihtiyaç duymaktadır. Yemen halkı devam eden savaşın, ciddi ekonomik bozulmanın getirmiş olduğu zorlukların ve maddi sıkıntıların altında yaşam savaşı vermektedirler.

Yemen'deki iç çatışmadan dolayı yaklaşık 3,5 milyon insan (%75 kadınlardan müteşekkil) başka illere göç etmek zorunda kalmışlardır. Göç etmek zorunda kalan bu nüfusun %23’ü kamu binalarında (okullarda), kolektif merkezlerde veya çadırlarda, dağınık ve çarpık yerleşim merkezlerinde kalırken %77’si ise akraba ve tanıdıklarının yanında misafir olarak kalmaktadırlar.

Yemen’deki sağlık tesislerinin ise sadece yüzde 45’i hizmet verebiliyor. Ekim 2016’dan beri 274 sağlık tesisi hasar görmüş ya da yok edilmiş durumda. Yaklaşık 14 milyon 800 bin kişi temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayamamakta ve 8 milyon 800 bin kişi sağlık hizmeti götürülemeyen bölgelerde yaşamaktadır. Çocuklarda akut yetersiz beslenme düzeyi hala yüksek. Ülke genelinde 1.8 milyon çocuk, en şiddetli formdan muzdarip olan yaklaşık 400.000 çocuk dahil olmak üzere akut olarak yetersiz besleniyor. Şiddetli akut yetersiz beslenme durumunda olan çocukların ölüm riski, zamanında tedavi edilmezse aynı yaştaki sağlıklı bir çocuğa göre, 11 kat daha fazladır.

İleri seviyede beslenme yetersizliği, gıdasızlık, evdeki zayıf beslenme uygulamaları, sağlık, su ve sanitasyon sistemlerinin yetersizliği, salgın hastalıklar ve kötüleşen ekonomi ile birleşmektedir. Şüpheli kolera vakalarının sayısı 1,1 milyona ulaşmaktadır. Çocukların %57 si kolera hastalığına yakalanırken, koleraya yakalan 2400 çocuk ise hastalıktan dolayı vefat etmişlerdir.

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre, Açlık ve açlığa bağlı sebeplerden dolayı 100 bin çocuk öldü. 14 binden fazla insan çatışmalar sonucunda ölürken, 88 bin insan yaralanmıştır. Yemen’de, milyonlarca insan yaşamlarını sürdürebilmek için yardım bekliyor. Yemen’de acil olarak gıda yardımı, temiz içme suyu, ilaç, bebek maması, bebek bezi, hijyen paketleri  ve giyecek yardımı  gibi  insani yardım malzemelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor ?

Yedi Başak, 2017 yılı itibari ile insani krizin yaşandığı Yemen’de mazlum ve mağdur insanlara  acil yardım  çalışması yürütmektedir. Yemen'deki insanlık dramına sessiz kalmayan Yedi Başak ‘’Uzat Elini Yemen Ölüyor ’’ yardım kampanyası başlatarak Türk halkından aldığı emanetlerle bölge halkına destek olmaya çalışıyor.

Yedi Başak, acil yardım ekiplerini bölgeye göndermiş, Yemen’deki insani durum hakkında bölgenin eksiklerini ve ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla ülkede çeşitli şehirleri ziyaret etmiştir. İhtiyaç analizinin sonucunda  acil gıda yardımı, temiz içme suyu ,hijyen paketi ,çocuklar için bebek maması dağıtılmasına ve su kuyuları açılmasına yönelik çalışma yapılmasına karar vermiştir.

2018 Ramazan çalışmalarında Yemen’li binlerce mazlum ve mağdur insanlar gıda yardımlarından yararlanmalarına vesile olduk.2018 Kurban çalışmalarıyla Yemen’de binlerce kişiye kurban hissesi ulaştırdık. 2018 yılı itibarıyla Yemen’de yetime sponsorluk projesi başlatarak yetimlere her ay düzenli olarak yardım ulaştırdık ,ulaştırmaya devam ediyoruz.  2018 yılı itibari ile de düzenli olarak gıda yardımı, su dağıtımı , Bebek maması , hijyen paketi ve adak,akika şükür kurban  eti dağıtımlarına da devam ediyor.

Dernek Başkanı Mustafa BULUT ve Yön.Kurulu Üyesi Ferhat TUNCER Yemen'e giderek yaşanan drama şahitlik ederek,yardım çalışmalarını bizzat koordine ettiler. Seyun,Marib,Hacce ve diğer bölgelerde insani yardım çalışmalarını organize ettiler.

Yedi Başak Kadın kolları yemen yararına Kermes  ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirerek "Uzat Elini Yemen Ölüyor" kampanyasına destek vermeyi amaçlamıştır.Yedi Başak bugün  de Yemenli ihtiyaç sahibi insanlara  destek ve yardımlarına  devam ediyor.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin ?

Yemen Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir, acil yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım edebilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz. Havale ve Eft yoluyla Yemen Projelerimize bağış yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına Örn: "Bağışçı Adı Soyadı"-"Özel Bağış Adı (Yemen Gıda, Yemen Bebek Maması, Yemen Hijyen Vs.)"-"Mobil Telefon No" şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Yemen Coğrafı Konumu Ve Devlet Düzeni ?
Yemen de Ne Oldu ?
Yemen'de Sorunlar Nelerdir ?
Yemen'de Göçler Devam Ediyor Mu ?
Yemen'de çocukların genel durumu nedir ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.