Projelerimiz

Yurtiçi

Yurtiçi

Neden Yurtiçi Yardımları?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 50 bine yakın kişinin resmen aç, 1 milyon 250 bin kişinin de açlık sınırı altında yaşadığını ortaya koymaktadır. Yoksulluk, genel olarak tüm ülkelerde bulunan önemli bir sorun olmaktadır. Yoksulluk, sadece açlık ve yetersiz beslenme değil, aynı zamanda giyim, barınma, sağlık, kültür ve diğer insani ihtiyaçların yetersizliği anlamına da gelmektedir.

Bağış ve yardımların vakıf ve derneklerin öncelikli gelir kaynakları arasında yer aldığı bir ortamda bireysel bağışların artması ve sivil toplum kuruluşlarına yönelmesi hem STK’lar hem de sosyal fayda oluşturmak isteyen bağışçılar açısından önem taşıyor. STK’ların yalnızca kendi çevreleriyle sınırlı kalmadan daha geniş bir bağışçı kitlesine ulaşabilmeleri için çalışmalarını farklı kitlelere net bir şekilde anlatmaları, küçük bağışların önemi ve oluşturduğu farka vurgu yapmaları ve kendini tekrar eden acil ihtiyaçların çözümü için sosyal sorunların temeline odaklanan, uzun yıllara yayılabilecek çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermeleri gerekiyor.

YEDİ BAŞAK Ne Yapıyor?

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği ulusal ve uluslararası çalışmalar yürüten, coğrafya ve bölge ayırt etmeksizin yalnızca ihtiyaç sahibi olanı önceleyen insani yardım kuruluşudur. Yedi Başak, Sosyal yardımlar, eğitim yardımları, aile yardımları, engellilere yönelik yardımlar, özel amaçlı yardımlar, sağlık yardımları ve yabancılara yönelik yardımlar gibi çeşitli  faaliyetler yürütmektedir. Derneğimiz Türkiye genelinde  9 Temsilcilik ile birlikte faaliyetlerini yürütmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneğinin  bulunduğu il/ilçeler ; Dernek merkezi Gaziantep olup,  Adana, Batman, Diyarbakır, Kurtalan/Siirt, Şanlıurfa, Siverek, Mardin, Midyat, Viranşehir’de temsilcilikleri bulunmaktadır. Derneğimiz  projelerini bulunduğu il ve ilçelerde mağdur kimselerin ihtiyaç sahibi insanların sıkıntılarını gidermek için  çalışmalar gerçekleştirmektedir. Derneğimiz yurt içinde gerçekleştirdiği başlıca yardım projelerini;

Genel Yardım Projeleri

 • Elverişsiz Koşullardaki Evlerin Tadilatı
 • Tespiti yapılan ihtiyaç sahibi ailelere Alışveriş Kartı, gıda ,Temizlik Malzemesi  ve Nakdi Yardımlar
 • Fakir insanlara Kira Yardımı ve Ev Eşyası Yardımları
 • Engelli olan insanlara Tekerlekli Sandalye ,Yürüteç, Kanadyen Değnek ,Lazımlık ve Protez Malzeme Yardımları
 • Özel Hasta tedavileri için ihtiyaç sahibi insanlara ilaç ve maddi destekte bulunmak Dönemsel Yardım Projeleri;
 • Ramazan ayında Gıda ,Alışveriş Kartı,Giyim,Zekat ve Fitre Yardımları
 • Kurban Bayramında Et Yardımları
 • Kış aylarında  Battaniye ,Yatak, Soba ve Yakacak Yardımları
 • Kış aylarında İhtiyaç Sahibi ailelere Bot, Mont, Kışlık Giyim  Yardımları
 • Okullarda öğrencilere Kırtasiye , Mont ve Ayakkabı yardımları
 • Maddi olanakları yetersiz Üniversite öğrencilerine eğitimlerine devam edebilmeleri için Burs Yardımı

gibi projeleri derneğimizin farklı il ve ilçelerdeki temsilciliklerce yürütülür.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği, yurt içinde yaşanacak afet, deprem ve acil durumlarda merkez ve temsilcilikleriyle koordineli biçimde mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmaktadır. Acil durumlarda kurulması gerekli çadırlar, gıda kolisi ve içme suyu gibi yardımlar bağışçılarımızın desteğiyle mağdur ve muhtaç kimselere ulaştırılmaktadır.

Sen Nasıl Destek Olabilirsin?

Yurt içi Projelerimize Kurumsal Hesap Numaralarımız, PTT Posta Çeki Hesabı ve Web Sitemizden Online Bağış Seçeneklerini kullanarak bağışta bulunabilir herhangi bir çocuğa burs, ısınmayan evler için yakacak, montu olmayan çocuklar için mont, yağmur suyu akan evler için çatı olabilirsiniz. Dilerseniz derneğimizin şeffaflık ilkesi gereği yardım çalışmalarımıza da katılabilirsiniz.

Her türlü soru ve önerileriniz için Yedi Başak Kurumsal İletişim Hattından  (0553 886 7777)  destek alabilirsiniz.

Havale ve Eft yoluyla kurban bağışı yapan bağışçılarımız Açıklama Kısmına

Örn: “Bağışçı Adı Soyadı”-“Proje Adı (Kış Yardımı-Giyim - Gıda-Kırtasiye )”-“Mobil Telefon No” şeklinde belirtmeniz durumunda bağışınız en doğru şekilde yerine ulaşacaktır.

Kronolojik Faaliyet Takvimi

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt İçinde Hangi Şehirlerde Faaliyet Yürütüyorsunuz ?

Yardım Kuruluşu Yedi Başak İnsani Yardım Derneği 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7. maddesi uyarınca T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen 14/09/2020 tarih ve 23280 sayılı Olur’ları ile Yardım Toplama iznine sahiptir. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 16. Maddesi gereğince T.C. Gaziantep Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü birimlerince denetlenmektedir.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği vergiden muaf değildir. Dernek Kütük Numarası: 27-020-004 – Gazikent Vergi Dairesi – Vergi Numarası 946 024 6979

5520 sayılı kurumlar vergisi kanununa göre derneğimiz kurumlar vergisi mükellefleri arasında yer almamaktadır. Online Bağış sayfamızdan yapmış olduğunuz bağışlardan vergi ve banka kesintisi alınmamaktadır. Yaptığınız bağışın tamamı derneğimize ulaşmaktadır.